Askelin ajassa – Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlanäytös

ASKELIN AJASSA
Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlanäytös
Aleksanterin teatterissa, Bulevardi 23-27
sunnuntaina 16.10.2022 klo 14.00

Juhlava tanssikattaus klassikoista uutuuskoreografioihin! Menuetit, polskat ja kipakat karjalaiset katrillit saavat rinnalleen kekseliäitä nykytulkintoja perinteisistä sävelmistä ja askelikoista. Tyylien kirjo ulottuu 1800-luvun salonkien franseesista kuplettirevyyn charlestonin kautta villeihin klezmer-tansseihin.

Seurasaaren Kansantanssijat on vuonna 1970 perustettu helsinkiläinen tanssiseura, joka on alusta asti etsinyt rohkeasti avarampia näkökulmia suomalaiseen kansantanssiin. Vanhasta syntyy uutta, iloista ja ilmeikästä tanssia sekä omintakeisia esityksiä, jotka tekevät tanssiperinteen eläväksi tuoreella tavalla.

Vihdoin toteutuva 50-vuotisjuhlakonsertti tuo esiin Seuriksen osaamisen moninaisuuden ja laaja-alaisuuden. Tarjolla on myös makupaloja seuran viime vuosikymmenten erikoislajista, historian innoittamasta tanssiteatterista.

Liput Lippu.fi