Juhla siirtyy syksyyn

seuris_logo

Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlavuosi 2020 ei sujunut suunnitelmien mukaan. Koronapandemia katkaisi seuran toiminnan lähes koko kevätkaudeksi 2020. Elokuussa jatkoimme harjoituksia tiukoin turvatoimin, maskeja ja käsidesiä säästämättä. Epidemian pahentuminen vuoden lopulla pakotti meidät kuitenkin lopettamaan harjoitukset koko kevätkaudeksi 2021. Kesällä aloiteltiin varovasti ja syksyn mittaan päästiin jo oikein hyvään vauhtiin. Mutta vuodenvaihteessa omikronmuunnos keskeytti juhlakonsertin valmistelut juuri ratkaisevassa vaiheessa.

Tämän uusimman vastoinkäymisen jälkeen katsoimme viisaimmaksi siirtää hartaasti odotettua 50-vuotisjuhlakonserttiamme vielä kerran, jotta esitykseen voidaan harjoitella kunnolla. Uudeksi päivämääräksi on sovittu sunnuntai 16.10.2022, jolloin toivon mukaan voimme viettää Aleksanterin teatterissa Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlaa – jo tukevasti 52-vuotiaana.