Juhlitaan vielä myöhemmin

seuris_logo

Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlavuosi ei ole sujunut suunnitelmien mukaan. Koronapandemia katkaisi seuran toiminnan lähes koko kevätkaudeksi 2020. Elokuussa jatkoimme harjoituksia tiukoin turvatoimin, maskeja ja käsidesiä säästämättä. Vaikka reipaskin tanssi luonnistui maski naamalla, tartuntatilanteen edettyä Helsingissä kiihtymisvaiheeseen päätimme toimia vastuullisesti ja panna harjoitukset jälleen tauolle.

Koska tilanteen normalisoituminen ei ole näköpiirissä vielä pitkään aikaan tänä vuonnakaan, katsoimme viisaimmaksi siirtää 50-vuotisjuhlakonserttimme suosiolla riittävän kauas tulevaisuuteen, jotta esitykseen voidaan harjoitella kunnolla. Uudeksi päivämääräksi on sovittu sunnuntai 10.4.2022, jolloin toivon mukaan voimme viettää Aleksanterin teatterissa Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlaa – jo lähes 52-vuotiaana.