Juhlitaan vielä myöhemmin

seuris_logo

Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlavuosi ei ole sujunut suunnitelmien mukaan. Koronapandemia katkaisi seuran toiminnan lähes koko kevätkaudeksi. Elokuussa jatkoimme harjoituksia tiukoin turvatoimin, maskeja ja käsidesiä säästämättä. Vaikka reipaskin tanssi luonnistui yllättävän hyvin maski naamalla, tartuntatilanteen edettyä Helsingissä kiihtymisvaiheeseen päätimme toimia vastuullisesti ja panna harjoitukset jälleen tauolle.

Koska tilanteen normalisoituminen ei ole näköpiirissä, totesimme, että ensi kevääksi siirretty 50-vuotisjuhlakonsertti tulee liian pian. Uudeksi päivämääräksi on sovittu sunnuntai 7.11.2021, jolloin toivon mukaan voimme viettää Aleksanterin teatterissa Seurasaaren Kansantanssijoiden 50-vuotisjuhlaa – jo tukevasti 51-vuotiaana.